سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین تمرکز مالکیت و حق الزحمه های حسابرسی در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

انگیزه و اهداف سهامداران نهادی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

دراکر[1] (1976) عقیده دارد که سهامداران نهادی مالک نیستند، بلکه سرمایه‌گذارند و به دنبال کنترل شرکت نیستند و کاری به مدیریت ندارند. وظیفه آن‌ها سرمایه‌گذاری پول ذی‌نفعان در سودآورترین فرصتهاست پس امین اعضای خود هستند. در نتیجه زمانی که از مدیریت شرکت ناراضی باشند، وظیفه آن‌ها فقط فروش سهام می باشد.گمپرس و متریک (2001) در پژوهش خود این سوال را مطرح می‌کنند که؛ چرا تقاضای سرمایه‌گذاران نهادی برای سهام می‌تواند از تقاضای سرمایه‌گذاران حقیقی متفاوت باشد؟. اغلب سرمایه‌گذاران نهادی مثل مشاوران سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، بانک‌ها، شرکت‌های بیمه به عنوان نماینده یا به تعبیری عامل برای سایر سرمایه‌گذاران اقدام می‌کنند. اما با در نظر داشتن اینکه، سرمایه‌گذاران حقیقی از توانایی اندکی در نظارت بر تصمیمات و انتخاب‌های سرمایه‌گذاران نهادی برخورداند، لذا در اغلب اوقات انگیزه‌ سرمایه‌گذاران نهادی با انگیزه‌های تأمین‌کنندگان سرمایه متفاوت می باشد. زیرا حتی در شرایطی که سرمایه‌گذاران حقیقی کنترلی بر روی بدیل‌های سرمایه‌گذاری مؤسسات نماینده‌ خود داشته باشند، این کنترل نمی‌تواند کامل باشد و انتظار می‌رود انگیزه‌های متفاوت کارگزار و کارگمار به شکل‌گیری الگوهای تقاضا و استراتژی‌های مبادله‌ متفاوت میان دو گروه بینجامد. حال این سؤال مطرح می باشد که؛ پس چرا سرمایه‌گذاران حقیقی، به جای سرمایه‌گذاری مستقیم، از خدمات این مؤسسات بهره گیری می‌نمایند؟. زیرا چنین واگرایی برای سرمایه‌گذاران حقیقی هزینه‌زا می باشد. احتمالا آن‌ها به دلیل صرفه اقتصادی یا سایر مزایای متصور از نمایندگی سرمایه‌گذار نهادی، مثل تخصص و توانایی های آنان، مایل به پرداخت هزینه‌های نمایندگی می شوند. از طرف دیگر هاتن[2] (1995) می‌گوید سهامداران نهادی مالکان همیشه غایب هستند. آن‌ها بدون احساس مسئولیت اعمال قدرت کرده و بدون درک و در نظر داشتن تعهدات متقابل خود به عنوان مالک اقدام به خرید سهام شرکت‌ها می‌کنند. با این حال آن‌ها نیز مانند سایر سهامداران این حق را دارند که مدیران را تعیین کنند و وظیفه اخلاقی آنهاست که مطمئن شوند که شرکت‌ها به نفع سهامداران، مدیریت می شوند یا خیر. [10].

به گونه کلی، تأثیر مناسب سهامداران نهادی در هر اقتصادی یک موضوع بحث‌انگیز می باشد. و در این راستا فعالیت‌های تحقیقاتی زیادی در جهان صورت گرفته می باشد. [10].

هیأت مدیره به عنوان نماینده سهامداران، مسئولیت نظارت بر مدیران شرکت و عملکرد آن‌ها را بر عهده دارد. لذا سهامداران به عنوان مالکین شرکت‌ها دارای حقوق مشخصی مثل انتخاب هیئت مدیره، می‌باشند. سهامداران نهادی نیز از این حق برخوردارند و اگر از عملکرد هیئت مدیره (و احتمالاً عملکرد شرکت) راضی نباشند، سه راهکار پیش روی آنهاست. آن‌ها می‌توانند سهام خود را بفروشند و از شرکت خارج شوند، می‌توانند سهام خود را نگه دارند اما نارضایتی خود را اعلام کنند و در امور شرکت مداخله کنند و یا اینکه سهام خود را نگه دارند اما هیچ اقدامی نکنند. اکثر گزارش‌های حاکمیت شرکتی بر اهمیت مداخله سهامداران نهادی و تأثیر نظارتی آنان در شرکت تأکید دارند. اما به نظر می‌رسد که سهامداران نهادی تنها زمانی به حفظ سهام خود و اعمال نظارت بر عملکرد مدیران می‌پردازند که درصد سهام تحت مالکیتشان بالا باشد. زیرا در این صورت قابلیت فروش سهام کمتر می گردد، آن هم به این دلیل که احتمال یافتن خریدارانی که توانایی مالی برای خرید یکجای آنرا داشته باشند، کمتر خواهد بود. اما اگر سهم آن‌ها اندک باشد، منافع فروش سهام و خروج از شرکت، نسبت به هزینه‌های بالای نظارت، بیشتر می باشد. [10].

[1] Deraker

[2] Hatten

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف پژوهش

هدف اصلی این پژوهش مطالعه تاثیر ویژگی‌های هیأت مدیره بر حق‌الزحمه حسابرسی درشرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد، تا به گونه تجربی به مدیران، سرمایه گذارن و سایر تصمیم گیرندگان نشان دهد که تمرکز مالکیت (نهادی و مدیریتی) بر حق‌الزحمه حسابرسی شرکتهای بورسی تاثیر می‌گذارد، به بیانی دیگر تمرکز کم یا زیاد مالکیت موجب متفاوت شدن حق‌الزحمه حسابرسی شرکت‌ها می گردد